Іван СКЛЯР – майстер музичних інструментів

Іван Скляр [12.02.1906 – 26.10.1970]
Бандурист, майстер музичних інструментів.

Іван Михайлович Скляр народився у м.Миргород Полтавської обл. в родині столяра. Навчався в церковно-парафіяльній школі. Змалку любив малювати, писати вірші, співав у церковному хорі. В юнацькому віці виготовив першу бандуру на 8 басів, 23 приструнки; організував “Селянську капелу бандуристів ім.Т.Шевченка” і тривалий час керував нею.

1943 р. частина бандуристів цієї капели увійшли до українського народного хору Григорія Верьовки, де І.Скляр став концертмейстером групи бандур. У 1950-1956 рр. він керує інструментальним ансамблем народного хору. Під опікою видатного хормейстера Г.Г.Верьовки вивчає теорію музики.

У тісній співпраці з педагогами-бандуристами Київської консерваторії (зокрема С.Баштаном) та високопрофесійними бандуристами Державної капели бандуристів України І.Скляр cконструював концертну хроматичну бандуру з механікою переключення тональностей. Бандура Скляра – високотехнічний академічний інструмент з багатим тембром і глибоким насиченим звуком.

З 1954 р. Чернігівська фабрика музичних інструментів почала серійно виготовляти бандури конструкції І.Скляра і забезпечила ними музично-педагогічні та концертні заклади, а згодом – колективи художньої самодіяльності.

Бандура конструкції І.Скляра нарівні з будь-яким концертним інструментом звучить на всіх континентах земної кулі.

І.М.Скляр працював також над конструкцією бандури, в якій можна було б поєднати київську і харківську школу гри, присвятивши цій темі власну книжку “Київсько-харківська бандура” (PDF).

Серед багатого творчого доробку майстра були також хроматична сопілка та книжка “Подарунок сопілкарям”, колісна ліра хроматичного звукоряду, ладкові кобзи та власна конструкція цимбалів.

Помер І.Скляр 26.10.1970 р. у Києві.

 

ВИДАННЯ:

  • Анатолий Гуменюк. Иван Скляр. – Москва: Советский композитор, 1962. – 32 с., ил., нот. – PDF.
  • Іван Скляр. Київсько-харківська бандура – Київ: Музична Україна, 1971. – 114 с., іл. – PDF.

 

Джерела: tmf-museum.kiev.ua, proridne.com

Про інструменти майстра на сайті >>

 

31 серпня 2015   (оновлено 22.06.2017)   //   Категорії: