Іван СКЛЯР – майстер музичних інструментів

[12.02.1906 – 26.10.1970]
Бандурист, майстер музичних інструментів.

Іван Михайлович Скляр народився у м.Миргород Полтавської обл. в родині столяра. Навчався в церковно-парафіяльній школі. Змалку любив малювати, писати вірші, співав у церковному хорі. В юнацькому віці виготовив першу бандуру на 8 басів, 23 приструнки; організував “Селянську капелу бандуристів ім.Т.Шевченка” і тривалий час керував нею.

1943 р. частина бандуристів цієї капели увійшли до українського народного хору Григорія Верьовки, де І.Скляр став концертмейстером групи бандур. У 1950-1956 рр. він керує інструментальним ансамблем народного хору. Під опікою видатного хормейстера Г.Г.Верьовки вивчає теорію музики.

У тісній співпраці з педагогами-бандуристами Київської консерваторії (зокрема С.Баштаном) та високопрофесійними бандуристами Державної капели бандуристів України І.Скляр cконструював концертну хроматичну бандуру з механікою переключення тональностей. Бандура Скляра – високотехнічний академічний інструмент з багатим тембром і глибоким насиченим звуком.

З 1954 р. Чернігівська фабрика музичних інструментів почала серійно виготовляти бандури конструкції І.Скляра і забезпечила ними музично-педагогічні та концертні заклади, а згодом – колективи художньої самодіяльності.

Бандура конструкції І.Скляра нарівні з будь-яким концертним інструментом звучить на всіх континентах земної кулі.

І.М.Скляр працював також над конструкцією бандури, в якій можна було б поєднати київську і харківську школу гри, присвятивши цій темі власну книжку “Київсько-харківська бандура” (PDF).

Серед багатого творчого доробку майстра були також хроматична сопілка та книжка “Подарунок сопілкарям”, колісна ліра хроматичного звукоряду, ладкові кобзи та власна конструкція цимбалів.

І.Скляр сконструював три варіанти ладкової кобзи. Перші дві були чотириструнними без приструнків, третя мала дванадцять басів на грифі і три приструнки, що розміщені на другому грифі з ладками”.

Тетяна Сідлецька. Практична культурологія. Історія народно-оркестрового виконавства України. – Ч.ІІ. – Вінниця: ВНТУ, 2011. – С.7. – PDF.

 

Світлини оркестрових кобз Івана Скляра:

Помер І.Скляр 26.10.1970 р. у Києві.

 
Література:

  • Сергій Баштан. Пам’яті видатного українського митця – І.М.Скляра. // Бандура: Музично-Літературний Журнал. − Нью-Йорк. − 1998. − С.30-35. − PDF.
  • Анатолий Гуменюк. Иван Скляр. – Москва: Советский композитор, 1962. – 32 с., ил., нот. – PDF.
  • Іван Скляр. Київсько-харківська бандура – Київ: Музична Україна, 1971. – 114 с., іл. – PDF.
  • Іван Скляр. Подарунок сопілкарям – К.: Мистецтво, 1968. – 58 с.

 

Джерела: tmf-museum.kiev.ua (PDF), proridne.com

Про інструменти майстра на сайті »