Що таке бандурка

Козак Мамай. 18 ст. Бандурка – невеличкий струнний інструмент мажорного строю, традиційний для України. Його зображення можна бачити на народних картинах “Козак Мамай”. Форма й розміри бандурки, навіть кількість струн, можуть бути різними. Але народний стрій і легкість в опануванні роблять її сьогодні унікальною й незамінною для нас.

Бандурка Історично зафіксований музичний інструмент з цією назвою зберігався в побуті українських поселенців на території Російської Федерації протягом 18-го – поч. 20-го століть. Він був розповсюджений у північних районах Уралу, Вятській губернії, Західному Сибіру, Республіці Комі. Інструменти такої форми та розмірів знаходимо також на давніх “Мамаях”, датованих початком 19-го століття. Але в Україні протягом 19-го століття інструмент помалу “розчинився” у новіших загальнодоступних формах – семиструнній гітарі та 3-4-струнній балабайці, які мали той самий стрій.

З історії бандурки Документальні джерела (PDF)

Простий мажорний стрій має в Центральній Україні як мінімум двохсотлітню традицію побутування – і це лише документально підтверджені матеріали! Фактично ж біографія такого інструмента може бути значно довшою. Але навіть якби він не існував зовсім, його було б варто винайти – настільки він простий і досконалий для побутової музики!

Сьогодні ми звикли асоціювати інструмент з певною формою корпуса. Але насправді у світових традиційних культурах один і той самий народний інструмент може мати різний вигляд – зате спільну назву, стрій і стійку традицію побутування. З тих що під рукою: халсітер у Швеції, чаранго – в Болівії, укулеле – по цілому світу… Навіть сучасна гітара має різні форми, та й російська балалайка не завжди була триструнна і трикутна. Охочі легко знайдуть ще подібні приклади.

Отже, говоримо сьогодні про те, що українська бандурка може мати довільну форму і 3-7 струн, настроєних давнім традиційним способом. Найлегші – і “найнародніші” її варіанти мають 3, 4 або 5 струн.

А для тих, хто шукає українську традиційну альтернативу шестиструнній гітарі, найкраще підійде чотириструнний або п’ятиструнний інструмент. Саме таким бандуркам приділяємо найбільшу увагу на цьому сайті.
 

БАНДУРКА: з якого інструмента почати? >>

Де взяти бандурку >>

Як грати на бандурці >>

 

13 червня 2015   (оновлено 05.11.2016)   //