БАНДУРКА − мамаївська кобза: ЯК ГРАТИ ПО НОТАХ

Бандурка-укулеле Yamaha Тих, хто має досвід гри по нотах на шестиструнній або семиструнній гітарі, бандуркою не здивуєш і не злякаєш. Від семиструнної вона на дві струни простіша; від шестиструнної відрізняється насамперед першою і п’ятою струною: на обох звук на тон нижчий від звичного.

Цікавим “бонусом” за таку зміну строю – і за компактніші розміри бандурки – є незвичайна легкість підбирання мелодії паралельно з акордом супроводу. Справді традиційне – просте, красиве і доцільне

Втім, ми сподіваємося, що ця публікація зможе трохи озброїти також і тих гітаристів, що навчаються грати з табів та акордів. Для таких людей зазвичай опанування нот є чимось схожим на потребу зайти в холодну воду. Воно то й можна… але починати ліньки… і маловідоме лякає :)

Проте нотна грамота опановується легко й швидко. Судіть самі – все необхідне можна вмістити на одній сторінці А4 формату!


Стислий виклад нотної грамоти для опанування бандурки чи гітари


 
Нотна грамота Оскільки нам не йдеться зараз про академічну музичну освіту, а лише про рівень найпростішого побутового музикування, нотну грамоту справді можна звести до кількох основоположних абзаців. Уважно прочитавши їх, ви зможете зрозуміти нескладний нотний текст, орієнтований на бандурку, гітару чи побутовий спів.

Цього досить також, щоб розуміти ноти у збірниках народних пісень – і віднайти при потребі мелодію на ладах бандурки.

Отже, читаємо, дивимося картинку-сторінку або завантажуємо її в PDF.
 

1. Висота ноти, розмір такту, знаки в ключі

Нотний стан – це умовна “часова доріжка” звучання твору. На п’яти лінійках тут розміщені звуки різної висоти і тривалості. Кожна нота позначає один звук – тим вищий, чим вище вона розміщена. Якщо кілька нот розміщені одна під одною, вони мають бути зіграні одночасно.

Приклад На початку рядка стоїть ключ. Він дає відлік висотам звуків. Для нашого – скрипкового ключа нота до знаходиться на першій додатковій лінійці унизу (див. приклад). Ре, мі, фа і т.д. “підстрибують” кожна на сходинку вгору від попередньої.

Наведений нотний приклад звучатиме так (mp3):

  • Нотний текст зазвичай буває розділений вертикальними рисками – це тактові риски. Перша нота після риски буде акцентована – це важливо!!!
  • Іноді на початку такту стоять цифри: 2/4, 4/4 тощо – це розмір. Він вказує на те, яка тривалість поміщається у один такт, а отже – на ритм!! Так, наприклад, 2/4 – це маршові мелодії (РАЗ-два, РАЗ-два), 3/4 – вальсові (БУМ-ца-ца :) і т.д. Цей ритм виконується доти, доки не буде заданий інший. Часом розмір може змінюватися кілька разів протягом одного твору.
  • Ще ми можемо зустріти перед нотою знаки: дієз# , бемоль і бекар. Дієз піднімає ноту на півтона (на один лад бандурки), бемоль опускає на півтона, а бекар скасовує усі попередні знаки – лишає ноту чистою.

    Ці знаки, будучи вжиті посеред нотного тексту, діють у межах одного такту. Якщо ж вони стоять на початку рядка біля ключа – вони стосуються всіх однойменних нот, на які вказують на нотному стані. У нашому прикладі бемоль понижуватиме усі ноти сі, які зустрінуться в тексті й не матимуть перед собою бекара…

Для знайомих мелодій – цього вже досить! Можна одразу шукати конкретні позначення на схемі “НОТИ НА БАНДУРЦІ”.
 

2. Тривалості нот (потрібні, щоб розібрати НЕЗНАЙОМУ мелодію)

Ціла нота триває протягом певного умовного проміжку часу – швидше чи повільніше, залежно від характеру записаного твору. Розбираючи малознайому мелодію з нот, нікуди не поспішаємо – відлічуємо відповідні тривалості за такими позначеннями:

Назва Скільки триває – і як відлічувати тривалість Як позначається Пауза
Ціла (4/4) раз – і – два – і – три – і – чотири – і


mp3
Половина (2/4) раз – і – два – і – три – і, чотири – і

mp3
Чверть (1/4) раз – і – два – і – три – і – чотири – і

mp3
Восьма (1/8) раз – і – два – і – три – і – чотири – і

mp3
Шістнадцята (1/16) ра – аз – і – i – два – а – і – i – три – и – і – і – чоти – ри – і – і

mp3

… І так далі. 1/32, 1/64 та інші зустрічаються вкрай рідко.

Якщо біля ноти праворуч стоїть крапка – відлічуємо півтори тривалості. Біля паузи так само ставлять крапку. Наприклад:

Половина (1/2) з крапкою дорівнює 1/2 + 1/4 = 3/4 раз – і – два – і + три – і

Наразі це все, що потрібно, щоб розібрати нескладний НЕЗНАЙОМИЙ нотний текст для бандурки чи гітари.

 


 
Ноти на бандурці Отже, маючи за плечима необхідний рівень знань з нотної грамоти, можемо розглянути бандурку як носій нотних станів :) – див. схему ліворуч або PDF. Нескладно буде віднайти на ній будь-яку потрібну ноту.

Цю схему при бажанні можна також зіставити з акордами для бандурки.

Ще варто врахувати, що в нотних текстах, орієнтованих спеціально для гітари – і для бандурки теж – часом зустрічаються такі позначення:

  • цифра в кружечку біля ноти позначає струну, на якій ця нота береться;
  • цифра без кружечка1, 2, 3, 4 – палець лівої руки, яким притискається струна: вказівний перший і так далі; 0 – струна відкрита; зрідка трапляється також в – великий палець;
  • Ноти на шестиструнній гітарі римська цифра означає лад на грифі; якщо вона стоїть над довгою вертикальною лінією, обмеженою поперечними відрізками – на цьому ладу треба ставити баре, тобто перетиснути одним пальцем кілька струн;
  • малі латинські літери біля нот – це позначки для пальців правої руки: p – великий палець, i – вказівний, m – середній, a – підмізинний;
  • вертикальна хвиляста лінія, схожа на пружину, поставлена ліворуч біля акорда, означає арпеджіо – проведення пальцем правої руки по кількох струнах або ж послідовне їх зачіпання усіма пальцями (“бррринь”);

Оскільки в гітарно-бандурковій музиці часто буває, що баси звучать довше, ніж тонкі струни, зазвичай нотний запис розмежовується на два голоси: верхні ноти позначають штилями (“хвостиками”) вгору, а басові – штилями вниз.

Для порівняння додаємо також схему розміщення нот на грифі шестиструнної гітари – див ілюстрацію праворуч або PDF.
 


Нотні приклади пісень для бандурки – в роботі!