Категорія: ОГЛЯДИ

Posted in Новини ОГЛЯДИ

Документальний фільм “Кобзо моя…” – 1989

Українська ордена “Знак Пошани” студія хронікально-документальних фільмів, Творче об’єднання “Криниця”, 1989 рік.

Творча група: автор сценарію Ігор Замлинський, режисер-оператор Сергій Лисецький, редактор Тарас Унгурян, звукооператор Валентин Антоненко, директор фільму Анатолій Марцинкевич.

Ми дуже вдячні користувачеві YouTube Володимиру Алексєєнку за оприлюдення цього, без перебільшення, унікального матеріалу. І не лише тому, що тут задіяні багато знакових постатей української культури.

Continue reading “Документальний фільм “Кобзо моя…” – 1989″

Posted in Новини На інших сайтах ОГЛЯДИ

Виставка “ТРОЇСТА МУЗИКА: традиційні народні музичні інструменти”

Студія МИ – my.etnoua.info

З 7 до 30 червня 2014 року в Музеї Івана Гончара діяла виставка “ТРОЇСТА МУЗИКА” – народні музичні інструменти з фондових збірок Національного музею народної архітектури та побуту України і Національного центру народної культури “Музей Івана Гончара”. Пропонуємо вашій увазі її віртуальну версію.

Виставка “ТРОЇСТА МУЗИКА” ілюструє основи громадської музичної культури українців. Троїста музика у традиційному складі була поширена по всій території України – маючи, проте, свої регіональні відмінності у кожному краю.

Маємо ще одну нагоду згадати добрим словом знаного збирача й дослідника народних музичних інструментів п.Ігоря ШРАМКА [1938−2010], який зібрав переважну більшість експонатів виставки, що належать НМНАП України. Своє почесне місце в експозиції посіла також його видатна знахідка – давні ручні баси з Закарпатської Гуцульщини – з якої й почалися його пошуки строю бандурки – мамаївського інструмента…

Докладніше »

Posted in Новини ОГЛЯДИ Повідомлення

“ТАБаємо” пісні для бандурки :)

На численні прохання розпочинаємо нову рубрику – таби для мелодій, розіграних на бандурці.

Таби – це найпростіший запис гри на струнному інструменті. Порівняно з нотами він менш точний, оскільки не показує тривалості звуків, зате дуже простий у вжитку і не потребує спеціальної підготовки. Знайомі мелодії опановуються з табів щонайлегше.

П’ять лінійок у табовому записі означає п’ять струн бандурки; з них перша – найтонша – показана вгорі. Наші таби годяться для будь-якого варіанту бандуркового інструмента – п’ятиструнного, чотириструнного чи триструнного: зайві лінійки просто не беремо до уваги.

Стрічка табового запису – це умовна часова лінія. Кожен звук, що береться на струні, позначений тільки цифрою – номером ладу, на якому цю струну притиснено. Звук відкритої струни позначається цифрою 0. Якщо цифри розміщені одна під одною – це акорд, у якому звуки беруться одночасно.

Continue reading ““ТАБаємо” пісні для бандурки :)”

Posted in Новини ОГЛЯДИ

Бандурка з укулеле-концерт Korala PUC-20 – музичний полікарбонат!

Кілька місяців тому трапилася в І-неті інформація про укулельки з полікарбонату. А поруч – несподівано добрі відгуки… І, хоч я в усьому ціную природність та екологічність, захотілося спробувати, з чим його їдять.

Знавці розповідають, що в Канаді вже давно експериментували з академічними бандурами, у яких робили верхняк дерев’яний, а спідняк полікарбонатний. Нібито виходять недорогі, та й звучать непогано. Але мені чути-бачити не доводилося. Отже, знаходжу магазин, у якому є укулеле Korala PUC-20, і йду на розглядини.

Як тільки інструмент потрапив у руки – піти без нього вже не стало сили! :) А чому – зараз розкажу.

Continue reading “Бандурка з укулеле-концерт Korala PUC-20 – музичний полікарбонат!”

Posted in Новини СТАТТІ ОГЛЯДИ

Різні конструкції банджо: корисне для бандурки

Серед зображень музичних інструментів Козака Мамая на традиційних картинах часом зустрічаємо кобзи, схожі на банджо – немов би зі шкіряним верхом, круглі й без голосника. Зрештою, чому б і ні? Зробити щось подібне не дуже складно, інструмент буде дзвінкий, гучний – та ще й сам-собі-барабан! :)

Тим цікавіше нам сьогодні ознайомитися зі світовим досвідом виготовлення такої конструкції. А її історія – справжній майстровий детектив!

Маємо надію, що цей огляд допоможе зацікавленим вибрати собі готову бандЖурку з-поміж нових чи користованих. А тим, хто захоче зробити собі щось подібне, додасть поживи для роздумів.

  Барабан плюс струни
  Особливості банджо серед родичів лютні
  Матеріали банджової мембрани
  Конструкції для натягу мембрани
  Резонатор
  Кобилочка, підструнник, струни, кілочки
  Функційні відмінності між банджо і бандуркою
  Висновки
  Джерела

Continue reading “Різні конструкції банджо: корисне для бандурки”

Posted in Новини ОГЛЯДИ

Бандурка з укулеле-сопрано Lanikai LU-21P

Lanikai Hohner LU-21P – гарний і якісно зроблений інструмент “мамаївського” вигляду, доступний в Україні за помірну ціну. Розміри укулеле-сопрано дозволяють носити таку бандурку з собою – вона легенька і в чохлі за спиною майже непомітна.

Якогось особливого вибирання такий інструмент не потребує. Принаймні, з чотирьох бачених мною всі чотири були зроблені бездоганно: рівний гриф, чистий звук, низько поставлені струни, правильний стрій, якісне лакування.

Отже досить імовірно, що початківець, купуючи таку бандурку, може лише перевірити її на відсутність механічних ушкоджень, а далі спокійно настроювати і вчитися.

Continue reading “Бандурка з укулеле-сопрано Lanikai LU-21P”

Posted in Новини ОГЛЯДИ

Бандурка-балабайка з дитячої триструнної гітари Loog I

Трапилася нагода придбати цікавий інструмент – триструнну гітару Loog I, розроблену фірмою Loog Guitars у США для початківців – насамперед для дітей. З неї вийшла чудова бандурка-балабайка, форма якої також має аналоги в “мамаївській” іконографії.

Досвід винахідників гітари Loog має багато спільного з нашою народною “балабайковою” музичною освітою для наймолодших. А для нас цей інструмент цінний насамперед тим, що на ньому можна відтворювати автентичний спосіб гри на бандурці-балабайці без асоціювання з трикутними російсько-радянськими формами.

Continue reading “Бандурка-балабайка з дитячої триструнної гітари Loog I”

Posted in Новини ОГЛЯДИ

БАНДУРКА: з якого інструмента почати?

На наш погляд, найкраща конфігурація бандурки – це 4 або 5 струн у строях ля мажор або соль мажор. Вона досить компактна, щоб стати подорожнім інструментом, і при цьому звучить практично в гітарному діапазоні.

З нуля краще починати на чотириструнній – тут можна буде вільніше діяти правою рукою. П’ятиструнний варіант має приємний бас, але потребує більшої точності, щоб не зачіпати його у тих акордах, де він зайвий.

Заради справедливості варто сказати також, що кругла форма і невеличкі розміри корпуса з практичного погляду кращі – такий інструмент мобільніший і дає вільний доступ до ладів після 12-го, якщо вони є. Недаремно на зображеннях козака Мамая переважають саме такі інструменти… Прикладом чогось подібного сьогодні, зокрема, є бандурки-банджо.

…Але, як то кажуть, на колір і смак товариш не всяк. Може, Вам сподобається щось інше! :)

Continue reading “БАНДУРКА: з якого інструмента почати?”

Posted in Новини ОГЛЯДИ

Як вибирати інструмент

Отже, Ви визначилися, яку бандурку хочете мати. Якщо у Вас вже є якийсь аналог цього інструмента – перестроюємо його і бавимося. Але якщо його немає й доведеться купувати – тоді Вам стане у пригоді кілька настанов.

Про дорожчі, якісні варіанти тут говорити не будемо – вони зазвичай не потребують особливої уваги при купівлі чи замовленні в інтернет-магазині; ну хіба що подивитися, чи немає механічних ушкоджень. А от маючи справу з недорогими інструментами, зокрема, китайського виробництва, слід їх перевіряти, і по змозі, вибирати з кількох. Добре вибрані, вони бувають дуже непогані.

Зокрема, варто звертати увагу на такі моменти:

Continue reading “Як вибирати інструмент”

Posted in Новини ОГЛЯДИ

Як настроїти бандурку

  Обираємо з трьох строїв
  “Класичний”, або звичайний стрій бандурки
  Торбановий стрій
  Давній стрій бандурки
  Рекомендовані тональності: Соль (G), Ля (A), До (C) − звуки для настроювання бандурки
  Процес настроювання
  Виставляємо рухому підставку − “кобилочку”
  Звуки для настроювання гітар чи реконструйованих “акомпануючих” кобз: шестиструнна “по-бандурковому”, шестиструнна народна − торбановий стрій, семиструнна народна − торбановий стрій, семиструнна академічна − “класичний” стрій.

Continue reading “Як настроїти бандурку”