Бандурка з триструнної домри-альта

Триструнна домра-альт Днями вдалося надбати те, чого давно бракувало, – триструнну домру-альт фабричного виробу, – і нарешті оцінити бандуркові можливості оркестрових інструментів альтового розміру.

Це досить рідкісний в наших широтах інструмент. За віднайдення його і дбайливе збереження дякуємо п.Олександрові Грищенку з Апостолового!

Отже, що це таке – триструнна домра-альт, і чого від неї можна чекати, якщо хотіти собі таку бандурку?

Одразу впадає в око, що цей інструмент НЕМАЛЕНЬКИЙ. Власне, за мензурою він співмірний з чотириструнною домрою-тенором та оркестровою кобзою-тенором – докладніше див.таблиці та світлину.

Тим не менше, його розміри для бандуркових акордів, та ще в триструнному варіанті, надаються зовсім непогано.

Триструнна домра-альт Розміри:
  загальна довжина = 77,5 см;
  ширина корпусу = 30,5 см;
  товщина корпусу (без струн) = 13 см;
  мензура = 50,7 см.

Виглядає інструмент переконливо: гітарна довжина струни, широкі лади, міцний клепаний корпус – все вказує на гарні перспективи для побутової музики. Навіть шкода, що в Україні ці домри трапляються нечасто – бо ж офіційно вони вживаються тільки в російських оркестрах народних інструментів. А неофіційно – от, наприклад, у нас! :))

Всередині, якщо присвітити, видно дві бірки:

ММП РСФСР
Главное управление по производству музыкальных инструментов
Фабрика народных (щипковых) музыкальных инструментов им.Луначарского
Ленинград
ДОМРА-АЛЬТ
Артикул №265
отделка способом аэрографии
РТУ РСФСР 672-60
Цена 10 р. 50 к.
г. Ленинград, П.61
ул. Чапаева, 15
[Штамп:] 15 ИЮН 1960

 

Загалом інструмент зберігся непогано. Можна припустити, що тривалий час висів чи лежав без діла: на верхняку видно виразний слід від кобилочки, яка багато років простояла не там, де треба. При такому її положенні мензура була дуже неправильною, а отже й грати було б неможливо.

Струни одразу можна замінити на хороші гітарні нейлонові – три тонші – і строїти їх класично, в соль мажорі.

Посування струн Конкретно цей інструмент на початку мав дві вади – обидві досить поширені. Перша: чопики підструнника – а отже й струни – були зміщені ліворуч від осі грифа, тому найтовща струна при притисканні зісковзувала з нього. Такий недолік у побутовому інструменті усувається швидко й просто – на верхняку робляться маленькі зарізи для струн, щоб вони “переламувалися” вже в належному місці – див. фото.

Друга вада – завелика висота струн над грифом – після заміни їх на нейлонові стала менш відчутною. Проте можна було б і погратися висотою кобилочки – підставляючи спершу для проби якусь тріску і поступово зрізаючи її, знайти мінімальну висоту струн, при якій ніде не бряжчатимуть лади.

Звучання перестроєного інструмента приємне й глибоке. Приклад – Бандурковий вальс:

mp3

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

До речі, при бажанні на такій бандурці можна спробувати побавитися “умовно-бандурковим” строєм – тоді ставимо гітарні струни першу, третю й четверту, і це буде бандурковий соль мажор без другої струни.

 

4 грудня 2016   (оновлено 04.12.2016)   //   Категорії: ІНСТРУМЕНТИ, АУДІО, Бандурка-домра, Новини, Пристосовані, Ремонт   Автори:                
Навігація

Наступна публікація: