“ТАБаємо” пісні для бандурки :)

На численні прохання розпочинаємо нову рубрику – таби для мелодій, розіграних на бандурці.

Таби – це найпростіший запис гри на струнному інструменті. Порівняно з нотами він менш точний, оскільки не показує тривалості звуків, зате дуже простий у вжитку і не потребує спеціальної підготовки. Знайомі мелодії опановуються з табів щонайлегше.

П’ять лінійок у табовому записі означає п’ять струн бандурки; з них перша – найтонша – показана вгорі. Наші таби годяться для будь-якого варіанту бандуркового інструмента – п’ятиструнного, чотириструнного чи триструнного: зайві лінійки просто не беремо до уваги.

Стрічка табового запису – це умовна часова лінія. Кожен звук, що береться на струні, позначений тільки цифрою – номером ладу, на якому цю струну притиснено. Звук відкритої струни позначається цифрою 0. Якщо цифри розміщені одна під одною – це акорд, у якому звуки беруться одночасно.

П’ята струна зазвичай відіграє в акорді тільки допоміжну, гармонізаційну роль. По суті, в багатьох акордах вона є можливою басовою альтернативою четвертій. Тому варіанти звуків для п’ятої струни подаємо в дужках.

Якщо акорд має бути арпеджований (найчастіше це “бррринь” правою рукою через усі струни), то ліворуч біля кожної цифри акорду ставимо спеціальні символи – коли рух іде від товщої до тоншої струни, то ^, а якщо навпаки, то v. Відповідно, це виглядатиме так –

-^5-
-^3-
-^0-
-^0-
(^0)-

або так –

-v5-
-v3-
-v0-
-v0-
(v0)-

Звуки форшлаґів – мелодичних прикрас, що складаються з двох чи більше нот, узятих на одній струні за один дотик правою рукою – розділяємо між собою апострофом, ось так:

–3’5’3-

Альтернативні варіанти притискання струни відділяємо крапкою з комою:

-0;5-

Звуки, які відіграють виключно функцію перегри і не належать до основної мелодії пісні, у текстовому рядку супроводжуються нижнім підкресленням:

…зі-йди над го-ро-ю, _ _

Оце ніби й вся мудрація :) Про свої зауваження й побажання – пишіть.