



Афіша виставки "Троїста музика". Дизайнер Ольга Ващевська З 7 до 30 червня 2014 року в Музеї Івана Гончара діяла виставка “ТРОЇСТА МУЗИКА” – народні музичні інструменти з фондових збірок Національного музею народної архітектури та побуту України і Національного центру народної культури “Музей Івана Гончара”. Пропонуємо вашій увазі її віртуальну версію.
Виставка “ТРОЇСТА МУЗИКА” ілюструє основи громадської музичної культури українців. Троїста музика у традиційному складі була поширена по всій території України – маючи, проте, свої регіональні відмінності у кожному краю.
Маємо ще одну нагоду згадати добрим словом знаного збирача й дослідника народних музичних інструментів п.Ігоря ШРАМКА [1938−2010], який зібрав переважну більшість експонатів виставки, що належать НМНАП України. Своє почесне місце в експозиції посіла також його видатна знахідка – давні ручні баси з Закарпатської Гуцульщини – з якої й почалися його пошуки строю бандурки – мамаївського інструмента…
Бандурка з укулеле-сопрано BugsGear Adventure Travel BL-BK Cobalt. 2017 рік, Китай Не можу не написати про знайомство з подорожньою бандуркою, перестроєною з укулеле-сопрано BugsGear Adventure Travel BL-BK Cobalt. Цей інструмент при ближчому контакті дає багато цікавих вражень від усього – матеріалу, звуку, конструкції та зовнішнього вигляду.
Інструменти фірми BugsGear нечасто зустрічаються в Україні, але дуже поширені за кордоном. Якщо судити з відгуків, модель Travel є чи не найбільш вдалою в їхньому доробку. Як і всі полікарбонатні інструменти, вона має цілком доступну ціну, але при цьому за оригінальністю, універсальністю і якістю звуку може змагатися із значно дорожчими зразками.
Для цієї моделі виробник жартома вживає ще й назву “Aqulele”, що дослівно означає “водолеле” :) – і акцентує на його водостійкості, себто придатності до байдаркових походів, відпочинку з дітьми біля води тощо. Ця властивість, та ще в поєднанні з дуже компактними розмірами, робить таке музичне звірятко справді незамінним у близькій і далекій дорозі. До речі, в комплекті з ним іде цілком пристойний чохол.
Отже, беремо інструмент у руки, дивимося й фотографуємо.
Continue reading “Бандурка з укулеле-сопрано BugsGear Adventure Travel” →
Таби для бандурки. Бандурка – кобза роботи майстра Василя Зуляка, 1960-70-і рр. На численні прохання розпочинаємо нову рубрику – таби для мелодій, розіграних на бандурці.
Таби – це найпростіший запис гри на струнному інструменті. Порівняно з нотами він менш точний, оскільки не показує тривалості звуків, зате дуже простий у вжитку і не потребує спеціальної підготовки. Знайомі мелодії опановуються з табів щонайлегше.
П’ять лінійок у табовому записі означає п’ять струн бандурки; з них перша – найтонша – показана вгорі. Наші таби годяться для будь-якого варіанту бандуркового інструмента – п’ятиструнного, чотириструнного чи триструнного: зайві лінійки просто не беремо до уваги.
Стрічка табового запису – це умовна часова лінія. Кожен звук, що береться на струні, позначений тільки цифрою – номером ладу, на якому цю струну притиснено. Звук відкритої струни позначається цифрою 0. Якщо цифри розміщені одна під одною – це акорд, у якому звуки беруться одночасно.
Continue reading ““ТАБаємо” пісні для бандурки :)” →
Триструнна домра-альт. Ленінградська фабрика музичних інструментів, 1960. Днями вдалося надбати те, чого давно бракувало, – триструнну домру-альт фабричного виробу, – і нарешті оцінити бандуркові можливості оркестрових інструментів альтового розміру.
Це досить рідкісний в наших широтах інструмент. За віднайдення його і дбайливе збереження дякуємо п.Олександрові Грищенку з Апостолового!
Отже, що це таке – триструнна домра-альт, і чого від неї можна чекати, якщо хотіти собі таку бандурку?
Continue reading “Бандурка з триструнної домри-альта” →
Укулеле SpongeBob SBUVOFT. Світлина з сайту flickriver.com, автор Thijs Meuwese Такого у нас ще не було! :)) Хтось може вважати цю модель не зовсім доречною в контексті бандурки, але іграшка вийшла цікава, бо має кілька оригінальних моментів. Тому ділимося набутим досвідом :) .
Вперше мені трапився такий інструмент кілька років тому. Його кумедний вигляд одразу привернув увагу. Звук був не особливий, струни теж, зате форма виявилася несподівано приємною в руках.
Друга наша “зустріч” таки завершилася придбанням. Отже, дивимося ближче.
Continue reading “Бандурка-“стріла” з укулеле SpongeBob SBUVOFT” →
Бандурки з укулеле Korala PUC-20-BK, RD, OR Кілька місяців тому трапилася в І-неті інформація про укулельки з полікарбонату. А поруч – несподівано добрі відгуки… І, хоч я в усьому ціную природність та екологічність, захотілося спробувати, з чим його їдять.
Знавці розповідають, що в Канаді вже давно експериментували з академічними бандурами, у яких робили верхняк дерев’яний, а спідняк полікарбонатний. Нібито виходять недорогі, та й звучать непогано. Але мені чути-бачити не доводилося. Отже, знаходжу магазин, у якому є укулеле Korala PUC-20, і йду на розглядини.
Як тільки інструмент потрапив у руки – піти без нього вже не стало сили! :) А чому – зараз розкажу.
Continue reading “Бандурка з укулеле-концерт Korala PUC-20 – музичний полікарбонат!” →
Народна картина "Козак Мамай" (фрагмент), автор невідомий. 19 ст. Полтавщина. Збірка НЦНК "Музей Івана Гончара", КН-6919 • Відмінність між кобзою і бандурою
• Які інструменти сьогодні називають кобзами
• Торбан
• Види бандур
• Гусла
• Колісна ліра
• Висновки
Сьогодні поговоримо про місце “мамаївської” кобзи – бандурки – балабайки серед споріднених з нею музичних інструментів. І насамперед означимо відмінності між кобзою й бандурою, які сформувалися як цілком різні явища – за походженням, строєм і способом гри.
Кобза має серед своїх родичiв лютню, гiтару та iншi струннi щипковi iнструменти, на грифi яких струни ПРИТИСКАЮТЬСЯ. Тому кобзу можна легко відрізнити за наявністю накладки на грифі − з ладами чи без ладів.
Continue reading “Бандурка, її “родичі” й “сусіди” – кобза, торбан, бандура, гусла, ліра” →
Банджолеле-сопрано Firefly, США. Світлина з сайту magicfluke.com
"Козак Мамай". Кін.18 − поч.19 ст. Походження невідоме. Полотно, олія, 70 х 51. Львівський історичний музей (Ж-844). За виданням: Козак Мамай. Феномен одного образу та спроба прочитання його "ідентифікаційного коду": Альбом / Автор дослідж. С.Бушак. – Київ: Родовід, 2008. – С.168. Серед зображень музичних інструментів Козака Мамая на традиційних картинах часом зустрічаємо кобзи, схожі на банджо – немов би зі шкіряним верхом, круглі й без голосника. Зрештою, чому б і ні? Зробити щось подібне не дуже складно, інструмент буде дзвінкий, гучний – та ще й сам-собі-барабан! :)
Тим цікавіше нам сьогодні ознайомитися зі світовим досвідом виготовлення такої конструкції. А її історія – справжній майстровий детектив!
Маємо надію, що цей огляд допоможе зацікавленим вибрати собі готову бандЖурку з-поміж нових чи користованих. А тим, хто захоче зробити собі щось подібне, додасть поживи для роздумів.
• Барабан плюс струни
• Особливості банджо серед родичів лютні
• Матеріали банджової мембрани
• Конструкції для натягу мембрани
• Резонатор
• Кобилочка, підструнник, струни, кілочки
• Функційні відмінності між банджо і бандуркою
• Висновки
• Джерела
Continue reading “Різні конструкції банджо: корисне для бандурки” →
Корпус саншіна. Японія. Traditional New Wood Sanshin Okinawa Ryukyu. 2015 р. Світлина з сайту ebay.com Саншін (三線, sanshin, сансин) – лютнеподібний інструмент з острова Окінава, що в Японії. Його назва означає просто “три струни”. “Предком” саншіна є китайський сансян, а “нащадком” – чи не найвідоміший японський музичний інструмент сямісен.
Сямісен і саншін поруч. Джерела: asovivasanshin.com, nipponario.abranera.com, ethnophony.ru • Основний стрій CFC – “давній бандурковий”.
• Струн/хорів: 3/3.
• Мензура: 600 мм.
Не-японці часто плутають саншін і сямісен, хоч відмінності між цими інструментами доволі значні. У них різний характер звуку. Саншін коротший, його корпус має округлішу форму і традиційно буває обтягнений зміїною шкірою, а корпус сямісена – котячою чи собачою. Плектр (бачі), яким зачіпають струни, для саншіна схожий на кіготь, а для сямісена – плаский. І дуже різною є традиційна музика для цих двох інструментів.
На саншіні можна легко грати як на бандурці, не перестроюючи його.
Continue reading “Японський саншін – інструмент з “давнім бандурковим” строєм” →
Бандурка – укулеле-сопрано Lanikai LU-21P, 2015 рік. Lanikai Hohner LU-21P – гарний і якісно зроблений інструмент “мамаївського” вигляду, доступний в Україні за помірну ціну. Розміри укулеле-сопрано дозволяють носити таку бандурку з собою – вона легенька і в чохлі за спиною майже непомітна.
Якогось особливого вибирання такий інструмент не потребує. Принаймні, з чотирьох бачених мною всі чотири були зроблені бездоганно: рівний гриф, чистий звук, низько поставлені струни, правильний стрій, якісне лакування.
Отже досить імовірно, що початківець, купуючи таку бандурку, може лише перевірити її на відсутність механічних ушкоджень, а далі спокійно настроювати і вчитися.
Continue reading “Бандурка з укулеле-сопрано Lanikai LU-21P” →
Наше все: Україна Споконвічна, Студія "МИ", Етноархів, Хор "Гомін", Боривітер, Цікаві сайти
© Бандурка – мамаївська кобза 2015-2023